Gdzie sprzedać antyki? Czy Polski lombard skupuje antyki?

Gdzie sprzedać antyki? Czy Polski lombard skupuje antyki?

23 lutego, 2022 0 przez znawca Antyków

Wielu z nas zastanawia się nad tym  Gdzie sprzedać antyki? , ale sprzedawanie takowych to nie łatwa sprawa, bo cena takowych zależy od ich stanu wizualnego, a nawet od dokumentów stwierdzających ich autentyczność. Dokumenty rzecz jasna nie mogą budzić wątpliwości i co najistotniejsze nie mogą wyglądać tak jakby ktoś wczoraj wydrukował takie na komputerze. Kluczowe znaczenie ma też i to, że jeśli dokumentacja budzi jakieś wątpliwości to potencjalny nabywca, którym może być też Polski lombard sprowadza rzeczoznawcę, a takowy po pewnym czasie wystawia opinię o danym przedmiocie. Mowa tu o tym, że ta opinia może być i tą pozytywną i negatywną. Wiele znaczy też i to, że potencjalny nabywca ufa ekspertowi, ale jego fachowa opinia niestety swoje kosztuje i co równie ważne samo przybycie eksperta na miejsce musi potrwać, ale takowy ma te swoje papiery rzeczoznawcy i dlatego jego ekspertyza jest zaskakująco dokładną, czyli potrafi rozpoznać replikę lub fałszerstwo.

 

Repliki

 

Jakaś część potencjalnych sprzedawców antyków, czyli ludzi, którzy to mają wartościowy przedmiot od lat mają także te problemy finansowe i właśnie dlatego decydują się na przehandlowanie przedmiotu. Problem tkwi w tym, że w Polskim lombardzie mogą się przekonać o tym, że dany antyk rzeczywiście jest repliką. Tak w tym naszym świecie bywa dość często, bo przedmioty zaliczane do wybitnie ciekawych doczekały się wielu replik. Niektóre z nich są rzecz jasna tymi wiekowymi, czyli wyprodukowano je sto lat temu lub nieco dawniej. Wiele znaczy też i to, że takie repliki nie są wierną kopią oryginału, czyli wyróżnia takowe jakaś ilość detali i co równie ważne mogą nawet posiadać coś takiego jak grawerunek stwierdzający jasno to, że są replikami, ale nie w każdym przypadku tak jest. Prawda tkwi też i w tym, że nawet na dość dobre w sensie jakościowym repliki istnieje jakiś popyt. Trudno takowy nazwać podobnym do popytu na oryginały, bo w tym konkretnym przypadku ceny są rzecz jasna niższe, a potencjalni nabywcy nie mają aż tak grubych portfeli. Kluczowe znaczenie ma też i to, że nawet taka wiekowa replika musi mieć dokumenty, a jeśli takowych nie posiada to niestety musi zbadać ją ekspert i wydać swoją opinię.

 

Antykwariat

 

W niektórych przypadkach lepszym nabywcą antyku od polskiego lombardu jest antykwariat, bo w nich pewna część ludzi szuka antyków o tym udokumentowanym pochodzeniu i co najistotniejsze regularnie na takie tam trafiają. Problem tkwi jedynie w tym, że właściciel antykwariatu dość drogo takie przedmioty skupuje i dlatego też nie da się nabyć czegoś w tym stylu tanio. Ważnym jest też i to, że antykwariaty nie kupują replik lub przedmiotów podrobionych lata temu lub całkiem niedawno, czyli jeśli coś wzbudza podejrzenie i co równie istotne nie ma odpowiednich dokumentów, to właściciel wzywa eksperta. Jeśli zaś ta satysfakcjonująca ekspertyza w danym momencie jest opcją nie osiągalną, to antykwariat rezygnuje z zakupu konkretnego przedmiotu, po to by nie oferować czegoś bez odpowiedniej dokumentacji.

Przedmioty uszkodzone

 

Antyki, czyli coś takiego jak stare książki i inne wiekowe przedmioty narażone na uszkodzenie nie zawsze są kompletnymi, a to właśnie kompletność takowych decyduje o ich wartości. Jakąś część tych wiekowych przedmiotów opłaca się rzecz jasna ratować, ale inne są w stanie fatalnym, a ich fachowe naprawienie raczej przekracza ich wartość i wtedy Polski lombard lub antykwariat raczej nie decydują się na zakup czegoś w tym stylu, bo właściciele tych biznesów nie chcą być stratnymi.

Prawa rynku

 

Wydaje się, że przedmioty wiekowe zaliczane do antyków będą niemal głównie zyskiwać na wartości, ale tak rzecz jasna się nie dzieje, bo o wartości konkretnego antyku nie decyduje jedynie stan i wiek, ale też i to, czy dany przedmiot został zachowany w znacznej liczbie egzemplarzy. Znaczna ilość oznacza niezbyt wysoką cenę, ale w tym konkretnym przypadku liczy się także zainteresowanie potencjalnych nabywców, jeśli jest niewielkie, to i cena musi być skromną. Dlatego i w przypadku antyków decydują prawa związane z popytem i sprzedażą.

Zobacz również pożyczki 15 minut